Jak skrýt kabely v bytě?
Při drobných úpravách bytu je často potřeba i změna rozmístění elektroinstalace. Chcete si usnadnit práci a některé kabely nechat na zemi či zdi místo uložení pod omítku nebo do podhledu? Poradíme vám, jak na to!
Ve vašem bytě se setkáte s různými druhy kabelů, nejčastěji se silovým, datovým a telekomunikačním vedením. Vést kabel na zemi, podél zdi či stropu je nejlevnější a nejsnazší varianta, která ale má i několik úskalí. Kromě estetického hlediska musíte dát také pozor, aby byly kabely dostatečně chráněny proti poškození, a to nejen mechanickému. K tomu slouží celá řada chrániček a dalšího úložného materiálu.
S volně položenými kabely se nejčastěji setkáte u dočasných rozvodů například na staveništi, veletrhu nebo koncertě. V domácnosti pak tam, kde vám tolik nezáleží na designu – tedy například ve sklepě nebo v garáži.
Možnosti vedení kabelů
Kabelové lišty
Oblíbenou variantou využívanou především v bytech a kancelářích jsou lišty na kabely. Ty se nejčastěji prodávají v délce dva metry a kromě tradičních bílých kabelových lišt můžete sáhnout i po takových, které budou ladit například s barvou vaší podlahy.
Kabelová lišta v barvě tmavého dřeva
Lištu vybírejte podle místa montáže i toho, kolik a jak tlustých kabelů do ní chcete umístit. Pokud vedete kabel po zemi, sáhněte po podlahové přechodové liště. Ta je zpravidla oblá, aby na ní mohl člověk stoupnout nebo najet kancelářskou židlí. Uvnitř bývá často rozdělena dělící příčkou na několik částí. Speciálním druhem podlahové lišty je soklová lišta, která se montuje na rozhraní stěny a podlahy. Parapetní žlaby se hodí kromě okenních parapetů také nad pracovní stůl.
Přechodová podlahová lišta se třemi kanály na kabely
Kabelové žlaby
Další možností, která se používá především v místnostech, na které nemáte náročné architektonické nároky (například sklady a průmyslové prostory), jsou kabelové žlaby. Ty se hodí, pokud vedete větší množství kabelů, nebo kabely s velkým průměrem. Jsou umístěny na výložnících, nebo závěsech.
V našem sortimentu můžete vybírat mezi plechovým žlabem a lehčím drátěným žlabem na kabely. Žlaby oproti jiným chráničkám na kabely zajistí lepší chlazení a máte k nim také snadnější přístup. Jejich nevýhodou je, že se kabely snadno zapráší a není možné zajistit elektromagnetické stínění.
Kabelový žlab
Tuhé trubky
Výbornou ochranu proti prachu a mechanickému poničení nabízejí pevné trubky vyrobené většinou z plastu nebo kovu. Tuhé trubky lze připevnit ke stropu, zdi nebo podlaze pomocí vhodné příchytky.
Plastová trubka s hrdlem
Svazkovací spirály
Pokud chcete snadno a rychle poskytnout větší mechanickou ochranu kabelům například za počítačem či televizí, jednoduchým řešením je spirálová hadice. Spirálovou bužírku nejčastěji pořídíte v černém nebo průhledném provedení.
Husí krky
Ohebné kabelové chráničky častěji nazývané husí krky se nejčastěji využijí pro instalaci pod omítku a do země, své využití ale najdou i nad zemí. Husí krk je totiž účinnou ochranou kabelu proti prokousnutí domácími mazlíčky.
Husí krk Kopos Monoflex
Další pomoc při rozvádění kabelů
Pokud nevíte, jak zpřehlednit kabely ve vaší domácnosti, připravili jsme pro vás také 6 tipů, jak uspořádat kabely a prodlužovačky. V dalším článku na blogu se také detailně věnujeme jedné z nejoblíbenějších českých chrániček kabelů – Kopoflex.