Na co si dát pozor u nabíjecích baterií?
Nabíjecí baterie nabízejí na první pohled velkou úsporu. Vzhledem k tomu, že některé umožňují i více než 1000 dobití, může se zdát, že klasické tužkové a mikrotužkové baterie už ztratily svůj význam. To ale není pravda.
Nabíjecí baterie (přesněji nazývané sekundární nebo akumulátory) můžou být vyrobeny z různých materiálů (anoda, katoda a elektrolyt mají rozdílné chemické složení). Dříve jsme se nejčastěji setkávali s nikl-kadmiovými články (NiCd). Toxické kadmium však bylo později nahrazeno slitinou metal hydridu, čímž vznikly nikl-metal hydridové (NiMH) články, které jsou v současnosti nejčastějším typem nabíjecích tužkových a nabíjecích mikrotužkových baterií a najdete je také na našem e-shopu. Jejich katoda je tvořena hydroxidem niklitým, anoda pak speciální kovovou slitinou. Elektrolyt je vodný roztok hydroxidu draselného.
Kromě větší šetrnosti k životnímu prostředí vynikají NiMH baterie oproti NiCd vyšší kapacitou (ta se udává v miliampérhodinách – mAh), delší životností, menším samovybíjením a nižší hmotností.
Nabíjecí baterie AAA řady GP ReCyko+ Pro s kapacitou 800 mAh a životností až 1500 nabití
Setkat se můžete také s lithiovými bateriemi (Li-ion) a lithium polymerovými akumulátory (Li-pol). Ty oproti NiMH mají nižší samovybíjení, na druhou stranu musíte počítat s rychlejším stárnutí a horším fungování v extrémních teplotních podmínkách.
Na co si dát u NiMH baterií pozor
Oblíbené NiMH baterie však mají několik nevýhod. Musíme u nich počítat s takzvaným paměťovým efektem, kvůli kterému je dobré před započetím nabíjení baterii zcela vybít a až poté začít nabíjet. V opačném případě se snižuje její kapacita. Naopak lithiové akumulátory úplné vybití dobře nesnáší.
Další nepříjemností je samovybíjení, ke kterému dochází v případě, že zařízení není delší dobu používané (může jít až o 20 % maximální kapacity za měsíc). Proto pokud například před delší cestou nabijete druhou sadu akumulátorů „do zásoby“ a využijete je až po několika týdnech, může být výdrž baterie už podstatně nižší. Také pro dlouhodobé skladování využívejte klasické primární baterie.
V posledních letech se na trhu stále častěji objevují NiMH baterie s nižším samovybíjením (low self-discharge). Tento typ dobíjecí baterie zachovává okolo 90 % energie po půl roce a 70 % po dvou letech. K takovým bateriím patří například řada nabíjecích baterií GP ReCyko+, kterou koupíte i na našem e-shopu.
V některých případech vás může omezovat, že nabíjecí baterie mají nižší napětí (1,2 V) než klasické jednorázové baterie (1,5 V), což zhoršuje fungování vybraných elektrických zařízení (například některých domovních zvonků či kouřových čidel).
Nabíjecí baterie C Philips MultiLife s kapacitou 3000 mAh a 1000 dobití
Z výše napsaného vyplívá, že v některých případech nejsou nabíjecí baterie tím nejefektivnějším a nejekonomičtějším řešením. Neměli byste je používat pro přístroje, které nepoužíváte často, nebo mají jen malý odběr energie (jako jsou hodiny a dálkové ovladače).
Dobíjecí baterie jsou naopak ideální pro zařízení, která používáte intenzivně a pravidelně, mezi která patří digitální fotoaparáty, videokamery, MP3 přehrávače, elektronické hračky, svítilny, herní konzole, radiopřehrávače nebo bezdrátové myši.
Jak se starat o nabíjecí baterie
Aby vaše dobíjecí baterie vydrželi co nejdéle, držte se několika jednoduchých pravidel:
- Baterie udržujte v suchu. Pokud se namočí, nechte je pořádně vysušit. Baterie ale v žádném případě nepokládejte na topení.
- U nakoupených baterií předem zkontrolujte, v jakých teplotách můžou být používány. Teplotní výkyvy snižují jejich kapacitu.
- Nenechávejte baterie dlouho vybité, nekupujte si je do zásoby.
- NiMH baterie byste před dobíjením měli nechat úplně vybít. Naopak lithiové baterie nemají rádi hluboké vybití ani 100% nabití.
- Nepodceňte výběr nabíječky. Vyplatí se investovat do chytřejších nabíječek, které nenabíjí baterii po celou dobu zapojení do zásuvky, ale ve vhodný čas nabíjení ukončí. Některé také umí NiMH akumulátory před dobíjením zcela vybít.
USB nabíječka ReCyko+ pro tužkové a mikrotužkové nabíjecí baterie
Co si koupit?
Na našem e-shopu můžete vybírat z nabíjecích baterií Philips (řada MultiLife), která nabízí nabíjecí baterie AAA a AA s různou kapacitou, dále nabíjecí baterie C (malý buřt) D (velký buřt) a 9V. Podobnou nabídku poskytuje řada nabíjecích baterií GP ReCyko+, která vyniká výše popsanou LSD technologií.
V některých případech vám lépe poslouží jednorázové baterie – mezi nejkvalitnější patří řady alkalických baterií Philips Ultra Alkaline a GP Ultra Plus, či lithiové tužkové a mikrotužkové baterie Raver vhodné do extrémních podmínek.
Nejste jistí, který typ baterie je vhodný pro vaše zařízení? Přečtěte si náš další článek, který vám pomůže se lépe zorientovat v označeních a typech baterií.