Sdělovací a zabezpečovací technika

V našem sortimentu elektroinstalačního materiálu naleznete sdělovací a zabezpečovací technologie a jejich příslušenství od dodavatelů ABB, ASSA ABLOY, BTICINO, ELEKTROBOCK,JABLOTRON, KLEIN & BLAŽEK, PARADOX, EST SIEDLE, TESLA, URMET DOMUS, B.E.G. a další.

 

abbassa-abloybticinoelektrobockjablotronkleinparadoxsiedleteslaurmet

Chci nakoupit ihned

Elektronický zabezpečovací systém

Označení elektronický zabezpečovací systém (EZS) je možné používat v mnoha případech. Nejčastěji se ale používá pro poplašné systémy – ALARMY. Většina alarmů do domu reaguje na narušení právě vyvoláním poplachu. Elektronický proto že se při jeho výrobě používá nepřeberné množství elektroniky díky které dnešní systémy nabízejí nepřeberné množství funkci. výstražný systém se může spustit analogovou (např. přerušením drátu) i digitální (detektor pohybu-PIR) detekcí.

Komunikace mezi detektory a ústřednou může být vedena kabelem, bezdrátově anebo kombinací předešlých způsobů tj. jeden detektor může být připojen kabelem a druhý bezdrátově. Systémů elektronického zabezpečení je nepřeberné množství, od těch kde ústředna funguje i jako detektor a signalizace až po složité systémy s jednotlivými komponenty rozmístěnými nezávisle na sobě. Popis složitějšího elektronického zabezpečení nemovitosti.

Ústředna

Ústředna – mozek celého systému. Obstarává komunikaci mezi jednotlivými komponenty systému, má v integrované paměti uložené nejdůležitější nastavení. Podle připojených komponentů pak může rozličně reagovat na narušení objektu.

Vybavení ústředny

V základu bývá ústředna často vybavená jen tím nejnutnějším pro základní funkce, laicky podáno, při vyvolání poplachu narušením některého detektoru pošle signál poplachu dál. Nejčastěji to bývá akustická signalizace- siréna.

Ústřednu je možné většinou ale rozšířit o další důležité funkce a to zejména:

GSM Komunikátor

GSM komunikátor obstarává komunikaci s vnějším světem. Rozesílá SMS, volá na DPPC – dohledové a přijímací poplachové centrum, může také přenášet hlas i video pokud je ústředna vybavena příslušenstvím pro zpracování hlasu a videa. GSM komunikátor je také možné u některých systému nahradit LAN -pevnou linkou.

Rádiový modul

Přidáním rádiového modulu můžete k ústředně připojit bezdrátové detektory. V takovém případě je možné ústřednu nastavit tak aby zareagovala poplachem pokud rádiový detektor neodpovídá. Rušením signálu tak není možné alarm obejít.

Ostatní

Ústřednu je možné pak vybavit ještě dalším příslušenstvím. např. expanderem – pro připojení více detektorů. Další příslušenství záleží na výrobci, kteří se v současnosti předbíhají ve vybavení a možnostech svých systémů.

Detektory

PIR – detektor pohybu

Detektory, které reagují na pohyb v jejich zorném poli.

PIR+MW

Detektor reagující na pohyb. Před odesláním poplachového signálu je provedena MW analýza. Pokud i ta je kladná, je signál odeslán do ústředny.

PIR+kam

Detektor který do ústředny odešle signál, ale i obrázek z připojené kamery, která na podnět pohybového detektoru začne snímat střežený prostor.

PIR+rozbití skla

Detekce není navzájem propojená jako u PIR+MW, detekce rozbití skla reaguje na změnu tlaku.

dvouzónový PIR

Detektor s dvěma detektory pohybu. Pro odeslání signálu musí být narušeny obě hlídané zóny.

magnetické detektory

Reagují po rozepnutí přerušení smyčky odesláním signálu do ústředny, montují se na dveře, okna, garážová vrata a pod.

infra závora

V podstatě stejný princip funkčnosti jako magnet (v rámci zabezpečovacího systému).

Hlásič požáru reaguje na změnu teploty a kouř. Tato funkce je zapnutá i při odstřeženém objektu.

Detektory plynu

Reagují na obsah určité látky v ovzduší. Reakce stejné jako u hlásiče požáru.

ostatní

K zabezpečovací technice v podstatě není problém připojit žádný detektor, který reaguje vysláním signálu a nebo naopak přerušením signálu. K těm patří např. záplavový nebo roletový snímač.

Ovládání

Dnešní alarmy je možné ovládat několika způsoby. Mezi ty nejčastější patří

Klávesnice

U některých systémů se dá přes klávesnici provést nastavení celého systému. Klávesnice slouží k zastřežení i odstřežení systému. Další způsoby:

Dálkové ovládání

Ovládání čipovými kartami a přívěšky

Ovládání přes internet

K tomuto způsobu ovládání se většinou používá integrované webové rozhraní ke kterému se uživatel může připojit po zadání hesla.

Ovládání přes mobil – sms příkazy

Provedení

Drátové elektronické zabezpečovací systémy[1]

Levnější řešení, než bezdrátové systémy s možností kombinace produktů od více výrobců. Velkou výhodou na rozdíl od bezdrátových EZS je, že se nemusí měnit baterie ve snímačích.

Bezdrátové elektronické zabezpečovací systémy[1]

Výhodou je zejména rychlá montáž i demontáž a snadná rozšiřitelnost EZS. Zásadní nevýhodou je nekompatibilita bezdrátových EZS mezi rozdílnými výrobci.

(Části textu převzaty ze serveru wikipedia.org)