Sdělovací a zabezpečovací technika
V našem sortimentu elektroinstalačního materiálu naleznete sdělovací a zabezpečovací technologie a jejich příslušenství od dodavatelů iGET, ELEKTROBOCK, Netatmo, Nuki a další.
Označení elektronický zabezpečovací systém (EZS) se nejčastěji používá pro poplašné systémy – ALARMY. Většina alarmů do domu reaguje na narušení právě vyvoláním poplachu. Výraz elektronický je zvolen proto, že se při jeho výrobě používá elektronika, díky které dnešní systémy nabízejí nepřeberné množství funkcí. Výstražný systém se může spustit analogovou (např. přerušením drátu) i digitální (detektor pohybu-PIR) detekcí.
Komunikace mezi detektory a ústřednou může být vedena kabelem, bezdrátově anebo kombinací předešlých způsobů - tj. jeden detektor může být připojen kabelem a druhý bezdrátově. Systémů elektronického zabezpečení známe více variant - od těch, kde ústředna funguje i jako detektor a signalizace až po složité systémy s jednotlivými komponenty rozmístěnými nezávisle na sobě.
Popis složitějšího elektronického zabezpečení nemovitosti
Ústředna systému
Ústředna je mozek celého systému. Obstarává komunikaci mezi jednotlivými komponenty systému, má v integrované paměti uložené nejdůležitější nastavení. Podle připojených komponentů pak může rozličně reagovat na narušení objektu.
Vybavení ústředny
V základu bývá ústředna často vybavená jen tím nejnutnějším pro základní funkce. Při vyvolání poplachu narušením některého detektoru tedy pošle signál poplachu dál. Nejčastěji to bývá akustická signalizace - siréna.
Ústřednu je možné většinou ale rozšířit o další důležité funkce. Patří mezi ně zejména:
GSM Komunikátor
GSM komunikátor obstarává komunikaci s vnějším světem. Rozesílá SMS, volá na DPPC (dohledové a přijímací poplachové centrum), může také přenášet hlas i video, pokud je ústředna vybavena příslušenstvím pro zpracování hlasu a videa. GSM komunikátor je také možné u některých systému nahradit LAN - pevnou linkou.
Rádiový modul
Přidáním rádiového modulu můžete k ústředně připojit bezdrátové detektory. V takovém případě je možné ústřednu nastavit tak, aby zareagovala poplachem, pokud rádiový detektor neodpovídá. Rušením signálu tak není možné alarm obejít.
Ostatní
Ústřednu je možné vybavit ještě dalším příslušenstvím. např. expanderem, který slouží pro připojení více detektorů. Variant na trhu je dnes celá řada.
Druhy a funkce detektorů
PIR – detektor pohybu
Detektory, které reagují na pohyb v jejich zorném poli.
PIR+MW
Detektor reagující na pohyb. Před odesláním poplachového signálu je provedena MW analýza. Pokud i ta je kladná, je signál odeslán do ústředny.
PIR+kam
Detektor, který do ústředny odešle signál včetně obrázku z připojené kamery, která na podnět pohybového detektoru začne snímat střežený prostor.
PIR+rozbití skla
Detekce není navzájem propojená jako u PIR+MW, ale reaguje na změnu tlaku.
Dvouzónový PIR
Detektor s dvěma detektory pohybu. Pro odeslání signálu musí být narušeny obě hlídané zóny.
Magnetické detektory
Reagují po přerušení smyčky odesláním signálu do ústředny. Nejčastěji se montují na dveře, okna nebo garážová vrata.
Infra závora
Funguje na stejném principu jako magnet (v rámci zabezpečovacího systému).
Hlásič požáru
Reaguje na změnu teploty a kouř. Tato funkce je zapnutá i při odstřeženém objektu.
Detektory plynu
Reagují na obsah určité látky v ovzduší. Reakce stejné jako u hlásiče požáru.
Ostatní
K zabezpečovací technice v podstatě není problém připojit žádný detektor, který reaguje vysláním nebo přerušením signálu. K těm patří např. záplavový nebo roletový snímač.
Ovládání zabezpečovacího systému
Dnešní alarmy je možné ovládat několika způsoby. Mezi ty nejčastější patří
Klávesnice
U některých systémů se dá přes klávesnici provést nastavení celého systému. Klávesnice slouží k zastřežení i odstřežení systému.
Dálkové ovládání
Ovládání čipovými kartami a přívěšky
Ovládání přes internet
K tomuto způsobu ovládání se většinou používá integrované webové rozhraní, ke kterému se uživatel může připojit po zadání hesla.
Ovládání přes mobil – sms příkazy
Provedení elektronických zabezpečovacích systémů
Drátové elektronické zabezpečovací systémy
Představují levnější řešení než bezdrátové systémy, navíc s možností kombinace produktů od více výrobců. Velkou výhodou je, že se nemusí měnit baterie ve snímačích.
Bezdrátové elektronické zabezpečovací systémy
Výhodou je zejména rychlá montáž i demontáž a snadná rozšiřitelnost EZS. Zásadní nevýhodou je nekompatibilita bezdrátových EZS mezi rozdílnými výrobci.