Usnadněte si práci na zahradě!
Zahrada nemusí být vždy jen těžká dřina, nechte za sebe pracovat také stroje! Díky tomu vám pak zbyde více času na večerní relax doplněný pocitem spokojenosti při pohledu na dobře odvedenou práci.
Elektrické kolečko
Snad každý známe nehorázně nekonečnou práci s kolečkem. Elektrické AKU kolečko EXTOL mohou obsluhovat i osoby, pro které je práce s obyčejným kolečkem příliš těžká. Do této skupiny se řadí především senioři a větší děti, ale práci bez zátěže ocení jistě každý zahradník. Kolečko je vybaveno AKU převodovkou s bezkartáčovým brushless motorem. V sadě obvykle dostanete i AKU baterii s rychlonabíječkou, pro rychlejší práci si radši připravte baterie dvě, abyste ji mohli během pracovního nasazení rychleji vyměnit. Při tahání kolečka jistě oceníte také ochranné rukavice.
Vertikutátory a provzdušňovače
Zdravím kypící anglický trávník potřebuje čas od času pořádně provzdušnit. Vertikutátor pomocí ostrých nožů agresivně řeže do půdy a narušuje její kořenový systém, a tím stimuluje růst nových výhonků. Odstraňuje travní drn, mech, stařinu a odumřelou trávu. Díky tomu trávník lépe dýchá a přijímá živiny. Provzdušňovač (aerifikátor) naproti tomu lehce pročesává povrch trávníku, a tím zlepšuje průtok vzduchu. Myslete chytře a pořiďte si dva v jednom! Některé moderní modely zahrnují oba dva způsoby kypření půdy. Například elektrický vertikutátor/provzdušňovač Fieldmann FZV 2004-E 50002344 má výměnné hlavice pro vertikutaci i aerifikaci trávníku.
K&V tip: Pro menší trávník (do 500 m²) skvěle poslouží lehký elektrický, nebo AKU vertikutátor. Větší plochy a tvrdší půdy zastane lépe benzínový model.
Péči o záhony ulehčí kultivátor, který se používá na holou půdu před výsadbou, aby se půda dobře nakypřila a dokázala zpracovat hnojivo nebo kompost.
Elektrické a AKU nůžky na živý plot
Každý milovník bujné zeleně by měl mít u sebe elektrické či AKU nůžky (buď s kabelem, nebo bez), pokud si na sebe nechce dobrovolně přichystat bič v podobě venkovní posilovny. Je pravda, že po tomto cvičení bicepsy, tricepsy a trapézy rostou jako z vody, nicméně pro ty, kteří si radši najdou jiné sportovní vyžití, jsou elektrikou poháněné nůžky na živý plot skvělá volba. Při odstřihávání si postačíte s AKU nůžkami na větve.
AKU či elektrické nůžky vybírejte podle váhy, aby vás z nich případně co nejméně bolela ruka, a také podle toho, zdali vám vyhovuje více AKU nářadí na baterky, anebo to elektrické s kabelem. Pokud máte keřů málo a elektrické nůžky by se vám nevyplatily, podívejte se na klasické zahradnické nůžky. V té samé kategorii naleznete také AKU nůžky na trávu.
Ruční a elektrické pily a prořezávače
Pily, pilky a prořezávače patří mezi základní nářadí každého zahrádkáře. Ruční pilky jsou skvělé pro přesné řezání menších větví, keřů nebo dřeva, kde je potřeba mít kontrolu a cit. AKU, elektrické a motorové pily se zase hodí pro náročnější práci. S prořezávačem se zase dostanete do obtížně dostupných míst. Napadaný odpad můžete shrabat do zahradních košů.
Jakou vybrat pilu na prořezávání stromů
Pro menší dřeviny a keře postačí pila o délce nože cca 30 mm, ovocné stromy a další běžné práce na zahradě zastane pila s délkou lišty cca 35 - 40 mm. Pro těžší práci doporučujeme pořízení benzínové pily nebo výkonný AKU model s min. 2 bateriemi. Pro práci ve výškách je vhodné teleskopické nářadí s nastavitelnou tyčí. Dbejte také především na vlastní bezpečnost, k těmto pracím je lepší si vzít ochranné brýle.
Drtiče větví
Nejlepší způsob, jak zpracovat odpad po prořezávání větví, je naládovat ho do drtiče. Drcené větve se vám může dále hodit na topení, kompostování, mulčování. Podle novely zákona č. 201/2012 Sb. je navíc zakázáno pálení špatně zpracovaného a vlhkého bioodpadu. Drtiče větví vám usnadní a vytvoří nové způsoby, jak přebytek zpracovat, aniž byste se s nimi museli vláčet na sběrný dvůr.
Tlakové myčky
Vysokotlakové čističe se dají využít na širokou škálu činností. Používají se především na čištění aut, motorek či bicyklů, na zahradě jím můžete umýt všechny podlahové krytiny, ploty či zídky a fasády nebo tyto povrchy zavlažit nebo zbavit prachu před různými úpravami – např. natíráním plotu, opravou dlažby. Díky speciálním tryskám se dá s tlakovými čističi také odstraňovat plevel ze spáru venkovní zámkové dlažby.
K&V tip: Na citlivější povrchy vždy použijte nižší tlak nebo širší trysku, ať si je nepoškodíte.