6 důvodů, proč si pořídit downlighty
Vestavná svítidla, nazývaná též downlighty, zápustná či podhledová světla, vás zaujmou především v případě, pokud hledáte funkční osvětlení interiéru. Instalují se nejčastěji do stropů i stěn sádrokartonových konstrukcí nebo farmacell desek. Proč by u vás doma neměla chybět?
Výhody vestavěných svítidel
Opticky zvětší místnost
Vestavná světla jsou nejkompaktnějším druhem svítidel. Na rozdíl od lustrů opticky nesnižují strop, nevýhodou závěsných světel je navíc i fakt, že pocitově místnost půlí a tím se zdá pokoj menší. Toho se s downlighty bát nemusíte. Při správném rozmístění dokáží rovnoměrně osvětlit celý prostor a zamezit vzniku temných zákoutí. Pamatujte, že k dosažení ideálních světlených podmínek by podhledové světlo mělo být instalováno vždy minimálně 1 metr od hrany stropu či rohu.
Snadno rozdělí pokoj na více zón
Podhledová svítidla lze využít jak jako centrální světlo, tak i k osvícení a zdánlivému oddělení části pokoje či nasvícení dekorace. Tomu je třeba přizpůsobit rozmístění svítidel a rozptyl a intenzitu světla downlightů. Jako hlavní osvětlení do většího pokoje využijte zápustná světla s co nejširším úhlem rozptylu (alespoň 80°).
Čtvercové podhledové světlo McLED Toro (vyzařovací úhel 120°) vhodné i jako hlavní svítidlo
Pokud se rozhodnete použít jako hlavní osvětlení místnosti bodová vestavná svítidla s užším kuželem světla, měla by být ve stropě rozmístěna v dostatečném množství. Pro zjednodušení se můžete řídit poučkou, že podhledové bodovky by měly být od sebe ve vzdálenosti odpovídající přibližně polovině výšky místnosti (tedy cca 150 – 200 cm). Zároveň je však zapotřebí brát v potaz i další parametry, jako je tvar místnosti či rozmístění oken. Vždy je nejbezpečnější poradit se s odborníkem.
Pro nasvícení konkrétního bodu užším paprskem (například pracovní stůl, čtecí kout, socha, vitrína) se hodí jedna až tři bodovky s úhlem 40° - 60° a nižším výkonem.
Využití najdou téměř v každé místnosti
Se zápustnými světly se nejčastěji setkáte na chodbě, toaletě a koupelně. V koupelně je zapotřebí se při výběru svítidel řídit speciálními pravidly, které shrnujeme v dalším článku. V kuchyni se downlighty běžně používají k osvětlení pracovní linky, kde mohou nahradit LED pásky či kuchyňské zářivky. V obývacím pokoji se nejčastěji setkáte s podhledovými světly sloužícími k nasvícení jednoho objektu či zóny pokoje, které jsou doplněk přisazeného stropního světla či lustru.
Vestavná bodová světla v koupelně
Jsou nenápadné a snadné na údržbu
Podhledová světla jsou často téměř neviditelná, nenarušují tak design interiéru. Při úklidu domácnosti zajisté oceníte, že se prakticky nemohou zaprášit a nejsou příliš náchylná k mechanickému poškození.
Pestrá nabídka
Mezi vestavnými svítidly můžete vybírat z celé škály světel. Pokud vám nevyhovují klasické vestavné bodovky do stropu, protože osvětlují jen omezený prostor, zkuste zvolit downlighty s možností sklápění, případně sáhněte po vestavných svítidlech s vyšším úhlem vyzařování. Speciálním druhem jsou pak LED panely, které se používají především jako kancelářské osvětlení. Některá speciálně označená zápustná světla je možné kromě sádrokartonu instalovat i do nábytku a dalších hořlavých materiálů. Ta jsou zpravidla kombinována s LED žárovkami, které vyzařují nejméně tepla.
Sklopná podhledová světla Kanlux Seidy
Příznivá cena
Náklady je samozřejmě vždy potřeba brát v potaz. Nejlevnější bodová svítidla pořídíte na našem e-shopu už od 50 Kč. Pokud jsme vás ke koupi downlightů přesvědčili, neváhejte a vybírejte z naší nabídky podhledových svítidel!