5 tipů, jak správně osvítit dílnu a garáž
Pokud pořizujete osvětlení do místnosti, která má více funkcí, je potřeba si plánovaný výběr a rozmístění svítidel dobře rozmyslet. V případě dílny a garáže v jednom navíc klaďte speciální důraz na technické parametry osvětlení. Přinášíme několik jednoduchých tipů, jak všechny tyto nároky skloubit.
Bezpečnost na prvním místě
Garáž/dílna bývají často místností s nedostatkem přirozeného světla. Špatné osvětlení vám tak nejen znepříjemní práci, ale může vést až k úrazu. Svítidla rozmístěte tak, abyste se o ně nezranili, aby vám zajistila dostatek světla, ale zároveň vás zbytečně neoslňovala a nestala se zdrojem požáru (například pokud svítidlo nemá kryt nebo je jeho světlo příliš silné).
Osvětlená garáž, která slouží i jako dílny
Rozmístění svítidel po místnosti
Pokud dílna slouží i k parkování auta, dominantní stropní svítidlo vám příliš nepomůže. Osvítí totiž jen střechu auta, což není při pohybu kolem automobilu i jinde po dílně příliš praktické. Dobře proto rozvrhněte nástěnná svítidla tak, abyste s nimi osvítili boční dveře automobilu i kufr.
Hlavní světlo nemusíte umisťovat doprostřed místnosti, ale někdy se lépe hodí nad pracovní stůl. Pokud jsou nad stolem například police, které by na něj mohly vrhat stín, můžete do nich umístit podhledová svítidla, nebo si přikupte stolní lampu s polohovatelným ramenem s výkonem alespoň 500 lumenů. Pracujete v dílně na různých místech? Pak pro vás bude užitečným pomocníkem přenosný reflektor.
Pro výběr správného LED reflektoru je potřeba se zamyslet nad tím, kde ho chcete používat. Kvalitní přenosný LED reflektor, který vyniká odolností, dlouhou životností, rovnoměrným rozptýlení světla i originálním designem, získáte koupí reflektoru Schneider Thorsman. Alternativou jsou přenosná svítidla Elwis, která můžete připevnit i na stativ. Vysokou účinnost (poměr svítivosti a výkonu) i příjemný vzhled oceníte u řady reflektorů Philips Ledinaire, která je určena pro nástěnnou montáž, k zavěšení i upevnění k podlaze.
Přenosný LED reflektor Schneider Thorsman
Intenzita vs. energetická náročnost
Intenzita světla samozřejmě záleží na tom, zda do dílny vedou okna a kolik jimi během dne pronikne světla. Nedostatek venkovního světla může částečně suplovat instalace svítidel s neutrálním bílým světlem (4000 – 4500 K), které díky jeho vlastnostem oceníte například i při různých restaurátorských aktivitách, které můžete ve své dílně vykonávat. Přečtěte si více o teplotě chromatičnosti.
Dobrou a úspornou variantou je instalace zářivek s elektronickým předřadníkem, které poskytují rozptýlené světlo po celé místnosti. Vodítkem při jejich počtu a svítivosti je, že by na jeden metr čtvereční mělo připadat alespoň 50 W příkonu zářivky. Tedy dílna o 20 m2 by měla mít zářivky, jejichž celkový instalovaný příkon dosahuje cca 1000 W. Dalším úsporným řešením je montáž svítidel s čidlem, která jsou praktická i při vjíždění autem.
Odolnost svítidel
V dílně nepoužívejte osvětlení s nižším stupněm krytí, než je IP44. Pokud ale očekáváte při práci zvýšenou prašnost, kupujte takzvané prachotěsy, tedy IP65 a vyšší. V naší nabídce sáhněte například po zářivkách Ledvance Damp Proof nebo McLED Indus a Fabrik. Kromě zvýšeného krytí proti vniknutí cizích předmětů je užitečné, pokud má svítidlo i ochranný koš omezující mechanické poškození, ke kterému může dojít například při manipulaci s rozměrnými předměty. Ty nabízí například i výrobce Panlux.
Světlo s ochranným košem Panlux Kruh
Osvětlení příjezdové cesty
Se správným osvětlením začněte už před garáží. Příjezdová cesta by totiž měla být lemována odolnými pojezdovými svítidly, která nenaruší vzhled zahrady a lze přes ně bez obav přejet. Alternativou jsou pak parková světla, které oceníte například při větším přívalu sněhu. Velmi praktické je umístit nad dveře garáže reflektor s pohybovým čidlem.
Nájezdové svítidlo usnadní parkování