Kategorie produktů
K&V ELEKTRO
Na bezpečí záleží. Nepodceňte výběr jističe

Na bezpečí záleží. Nepodceňte výběr jističe

Jistič je nenahraditelný pomocník domácnosti, který při nadměrné zátěži rozpojí elektrický proud. Odepne přetížení i zkrat a zabrání zničení spotřebičů nebo vedení.

Jednotkou velikosti jističe je ampér = A. Určí, kolik přístrojů v okruhu je možné paralelně zapojit. U hlavního jističe se udává, že menší byty si pohodlně vystačí s jističem do hodnoty 25A. Pořídit větší jistič „pro strýčka příhodu“ se v tomto případě nevyplatí, poplatky se ostatně odvíjí podle velikosti hlavního jističe. Dbejte však na to, aby jistič pohodlně „jistil“ hlavní spotřebiče domácnosti zapnuté současně.

 

 V domácnostech stačí jističe zkratové odolnosti 6kA

V domácnostech stačí jističe zkratové odolnosti 6kA

 

Jak orientačně spočítat velikost jističe?

Pokud si nejste jistí, jakou velikost jističe zvolit, postačí jednoduchý vzoreček:

 

I = P / U

 

I značí proud, P výkon spotřebičů a U napětí. Ukažme si výpočet na názorném příkladu.

Nejprve je třeba zjistit celkový výkon všech spotřebičů a ideálně spolu s tím vzít v potaz, kolik spotřebičů je zapnutých paralelně. Takové informace většinou získáme přímo na spotřebičích nebo v jejich manuálech.

 

Spočetli jsme tedy, že celkový příkon všech spotřebičů činí 17 250 W. Dále víme, že napětí je v ČR dané normou a odpovídá 230 Voltům. Nyní postačí zvolit hodnotu rozvodu 1 nebo 3 podle typu fáze

– hodnota 3 (tedy třífázové rozvody) bude v tomto případě adekvátní.

 

I = 17 250/ (230 × 3) = 25 A

Nejvhodnějším řešením tak bude jistič o velikosti 3×25 A. Větší jistič zvolte v případě, že v dohledné době plánujete pořízení energeticky náročného zařízení.

Vždy ale záleží na soudobosti běhu spotřebičů na jednotlivých fázích. Tento výpočet by přesně platil pouze u jednofázové přípojky nebo u všech spotřebičů se stejným zatížením všech fází.

 

Proč je správná velikost jističe zásadní

I přes existenci poměrně jednoduchého vzorce se doporučuje vsadit při výpočtu jističe na odborníky. Dát si záležet při výběru jističe je důležité ještě z jiného důvodu. Jeho výměna se totiž pohybuje až v řádech tisíců korun a je tím pádem poměrně nákladná.

 

Třífázový jistič EATON 

Třífázový jistič EATON

 

Když není zbytí: Jak vyměnit jistič

Pokud jste se přestěhovali do nového bytu a pochybujete o velikosti nového jističe, neváhejte se ani v tomto případě obrátit na specializovanou firmu. Obecně platí, že vás dodavatel poprosí o žádost navýšení ampérů včetně poplatku za každé další navýšení, souběžně bude vyžadovat aktuální stav elektroměru a den zásahu do tohoto (pokud jej elektrikář vyměnil). Po podání žádosti nic nebrání k tomu, aby k vám dorazil technik.

Neváhejte proto v případě dotazů využít náš chat nebo naši zákaznickou podporu, kterou najdete na čísle +420 253 253 254

Zajímají vás další aktuality ze světa elektromateriálu? Zjistěte, jak vybrat koupelnový ventilátor nebo si přečtěte o elektronickém napájení LED svítidel a LED pásků.

 

Aktuality
Zobrazit všechny

© 2022