AKTUÁLNĚ:

Vážení zákazníci, ve státní svátek 1. 5. 2025 budou všechny naše pobočky K&V ELEKTRO zavřené a nebude dostupná ani naše zákaznická linka. Výdejna na pobočce Smíchov pro Vás bude, ale stále otevřena od 7.00 do 20.00. Děkujeme za pochopení. 

253 253 254
Po–Pá: 7:00 – 18:00, So: 7:00 – 13:00
Název nebo číslo produktu, kategorie...
0
Porovnávač
0Košík
ÚvodVelkoobchod a registraceAkceProdejny a kontaktyVše o nákupuBlogKariéraO společnosti
Kategorie produktů
Název nebo číslo produktu, kategorie...
Název nebo číslo produktu, kategorie...
K&V ELEKTRO
Přehled funkcí čidel pohybu, mikrovlnných čidel a čidel přítomnosti

Přehled funkcí čidel pohybu, mikrovlnných čidel a čidel přítomnosti

PIR čidla, mikrovlnné senzoryčidla přítomnosti? Nevíte, jaké pohybové čidlo si nechat nainstalovat? Přečtěte si o nich dřív, než si jedno koupíte. S naším extra přehledným manuálem to už nemůže být snadnější.

V tomto článku si představíme různé typy čidel, popíšeme si rozdíl mezi pohybovým čidlemčidlem přítomnosti, porovnáme jejich ceny i nejlepší způsoby použití.

Infračervené čidlo (PIR)

Infračervené pohybové čidlo (PIR) reaguje na teplotní změny, konkrétně na kontrast tepla. Pasivní proto, že nic nevydává ani nepřijímá, pouze „pasivně sleduje“. Díky tomu umí senzor automaticky rozpoznat pohyb člověka (a jakéhokoli jiného předmětu) v okruhu jeho zorného pole. Snímač pohybu zaznamená pohybující se „zdroj tepla“ a spustí připojené zařízení – typicky světlo, sirénu nebo relé.

Jakmile pohybový senzor sepne, rozsvítí světlo, které zůstane rozsvícené pouze po určitou dobu. Pokud se daný předmět nehýbe, PIR čidlo není schopné dále předmět detekovat. V praxi to může vypadat tak, že přijdeme na chodbu, světlo se rozsvítí, čekáme na výtah, a než k nám výtah přijede, světlo zhasne, protože čidlo jako by si myslelo, že na chodbě nikdo není.

Způsoby použití:

  • automatické zapínání osvětlení (např. při vstupu do chodby, sklepa nebo garáže)
  • spouštění bezpečnostních systémů (alarm, kamerový záznam)
  • nejlevnější řešení pro úsporu energie
  • zvýšení komfortu v místech, kde se nehodí mít vypínač

Pozor na:

  • Přímé slunce – může způsobit falešné spínání
  • Topná tělesa, krby, klimatizace – ruší detekci
  • Sklo – čidlo nedetekuje pohyb za sklem nebo např. za otevřenými dveřmi a jiným nábytkem nebo např. stromy v exteriéru

Kam umístit PIR čidlo

Pohybové PIR čidlo se často umisťuje na veřejné chodby, do krytých vstupů a do různých dalších předsíní, na toalety pro spínání světla, do sklepa.

  • Na stěnu ve výšce 1,8 – 2,5 m, doporučujeme zkontrolovat doporučený dosah uváděný výrobcem
  • Do rohu místnosti – pro co nejširší úhel záběru
  • Nad dveře nebo do chodby – sleduje průchod osob
  • Na strop – vhodné pro modely s 360° detekcí

Cena

PIR čidla nejsou 100% přesná, ale pořizují se kvůli dostupným cenám. Nejlevnější PIR čidla nakoupíte již v cenové relaci od 200 Kč. Pro usnadnění instalace si doporučujeme koupit kompletní čidla pohybu.

Mikrovlnné čidlo

Mikrovlnné pohybové čidlo známý také jako radarový, RF nebo Dopplerův senzor – dokáže zachytit pohyb na základě elektromagnetického záření. Je to ve skutečnosti velmi jednoduchý princip. Ve chvíli, kdy se elektromagnetické vlny odrazí od předmětu a vrátí zpět, čidlo vyhodnotí přítomnost předmětu. Tento princip je známý jako Dopplerův jev. Senzor tedy sleduje tzv. čas ozvěny (echo time) – dobu, za kterou se vyslaný signál vrátí zpět – a na jejím základě detekuje přítomnost a pohyb objektů.

Způsoby použití:

  • automatické zapínání osvětlení (zejména v chodbách, garážích, větších místnostech)
  • detekce pohybu přes tenké překážky (např. sklo, sádrokarton)
  • spouštění alarmů a bezpečnostních systémů

Pozor na:

Nejčastější falešné signály se u mikrovlnného čidla projevují kvůli tomu, že čidlo reaguje na pohyb i za tenkou stěnou, za dveřmi nebo skleněnou příčkou. Nehodí se jej dávat do míst s ozvěnami, tam bychom doporučili spíše již technologicky vyspělejší čidlo přítomnosti. Mikrovlnné čidlo je velmi citlivé, je proto potřeba jej nastavit s co možná největší tolerancí.

Kam umístit mikrovlnné čidlo

  • Strop – ideální pro detekci v celém prostoru (zejména 360° modely)
  • Stěnu – toto umístění se hodí především pro dlouhé chodby
  • Za sklo nebo tenké překážky, pod difuzor
  • Prostory s přepážkami

Cena

Kvalitní mikrovlnná čidla jsou dražší, než PIR čidla, nicméně stále cenově dostupná tak, že si je může dovolit každý.

Čidlo přítomnosti

Čidlo přítomnosti dokáže detekovat i nepatrné pohyby jako je např. dýchání a předmět, který se nehýbe. Tato již pokročilejší technologie vám např. v koupelně ponechá světlo svítit po celou dobu, co tam jste. Čidlo přítomnosti může používat kombinované technologie PIR, ultrazvuku, mikrovln nebo pokročilou metodu mmWave. Čidlo přítomnosti se hodí pro vnitřní i vnější použití, zkontrolujte jeho stupeň krytí IP.

Způsoby použití:

  • Automatické řízení osvětlení v kancelářích, dlouhých chodbách, umývárnách a všude, kde se nehodí mít vypínač
  • Úspora energie a zvýšení komfortu – žádné mávání rukou pro „restart“ čidla
  • Spínání podle reálné přítomnosti lidí u klimatizace, ventilace, topení

Pozor na:

U čidla přítomnosti může detekci ovlivnit špatné umístění nebo nesprávně nastavená citlivost, řiďte se proto postupem od výrobce.

  • Neumisťujte čidlo přítomnosti tam, kde hrozí rychlejší proud vzduchu – u oken, ventilátoru či klimatizace, nebo kde se často mění teploty př. u vchodových dveří vedoucí do exteriéru.

Cena

Čidla přítomnosti můžete koupit v ceně od cca 800 Kč do 2500 Kč. Záleží na konkrétní technologii, způsobu montáže i dalších funkcích – například možnosti propojení s chytrou domácností. Dražší senzory přítomnosti dokáží detekovat tzv. zónu podlezení, místo přímo pod čidlem, proti zlodějům. To znamená, že pokud by se někdo chtěl vloupat do domu a tzv. „podlézt čidlo“, nepovede se mu to.

Některá čidla, ať už přítomnosti nebo pohybu, se dají nastavit i tak, že rozeznají zvíře oproti člověku, takže je můžete používat i za přítomnosti domácího mazlíčka.

Alternativní řešení

Další možností jsou soumrakové spínače, které reagují na pokles intenzity okolního světla – tedy automaticky zapnou osvětlení při stmívání. S tímto řešením se často setkáte například u veřejného osvětlení nebo u nasvícení reklamních panelů a vývěsních štítů.

Osvětlení s pohybovým čidlem má však široké uplatnění i v interiéru, zejména na společných chodbách větších budov nebo na veřejných toaletách, kde pomáhá šetřit energii. Pokud nechcete řešit dodatečné propojení čidla a svítidla, ideální volbou je svítidlo s pohybovým senzorem, které vše zvládne v jednom.

Školený personál na pobočkách

22 poboček a přes 10 000 výdejních míst

Široký sortiment ihned k odběru

Aktuality
10x více bodů za dubnové nákupy!

1.4.2025
Když nakoupíš vybrané značky, Tvé body se Ti zdesetinásobí!
Jedinečná nabídka!
Zobrazit všechny

© 2025