Transformátory a napájení

V našem sortimentu elektroinstalačního materiálu naleznete transformátory a jejich příslušenství od dodavatelů ELEKTROKOV ZNOJMO, ELKO EP, MEAN WELL, TRAFBER,  SCHNEIDER ELECTRIC, PHILIPS a další. 

logo70elko ep logologo_meanwell-3logoSchneider_Electric.svg_philips

Chci nakoupit ihned 

Transformátory a spínané zdroje

jbcTransformátory mají mnohostranné využití a jsou třeba všude tam, kde je musíme měnit elektrické napětí.

Užití transformátoru není pouhou výsadou výrobců a elektrikářů, ale občas nastane situace, kdy se může hodit i laikovi, ať už k opravě rozbitého spotřebiče anebo k sestavení vlastního zařízení.

Co je to transformátor?

Transformátor, neboli lidově trafo, je elektrický netočivý stroj, který elektromagnetickou indukcí převádí elektřinu z jednoho obvodu do jiného. Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z nízkého napětí na vysoké) při zachování kmitočtu nebo pro oddělování elektrických obvodů.

Komu jsou transformátory určeny?

sKromě výrobních společností může “svůj transformátor” potřebovat čas od času i „elektro amatér“. Transformátory v domácích spotřebičích nemají neomezenou životnost, takže se často setkáváme se situací, kdy se transformátor spálí. Pokud je možné vyměnit transformátor, může vám sloužit dál. Transformátory jsou mimo jiné nezbytné v případě dovezení elektrických spotřebičů z jiných zemí, kde je jiné napětí než 230 V.

Jak vybrat transformátor?

Důležitým kritériem výběru je shoda vlastností výrobků s normami a předpisy. Pokud je transformátor kvalitní, vydrží a zajistí dlouhou životnost výrobku. Vhodné je i zalití trafa do plastové krabičky, jelikož častou závadou je prodření izolace.

Spínané zdroje

Spínané napájecí zdroje, nebo také měniče napětí, mění a usměrňují střídavé vstupní napětí a proud na stejnosměrné výstupní napětí a proud, jež napájí elektrické spotřebiče. Ve spínaných zdrojích je nahrazeno velké množství mědi, železa a hliníku kompaktními integrovanými obvody.

Vzhledem k poměru malých rozměrů a vysoké účinnosti již v mnoha aplikacích nahradily klasické zdroje. Spínané zdroje nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Je nutné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu pro chlazení Při velkovýrobě jsou náklady na výrobu nízké, to, co je zde nákladné, jsou investice do vývoje. Velkou výhodou je možnost stabilizace výstupního napětí nebo proudu pro řízení a napájení LED osvětlení