Kabely a vodiče

V našem sortimentu elektroinstalačního materiálu naleznete kabely, vodiče a jejich příslušenství od následujících dodavatelů:

ddaesthelukabellapp-kabelprakablogodraka logo

Kabely a vodiče

kabely_zbourane_mesto
Kabely a vodiče patří do základního sortimentu každého elektrotechnického malo nebo velkoobchodu. Není tomu jinak ani v případě naší společnosti, kde našim zákazníkům nabízíme nepřeberné množství variant a druhů kabelů, vodičů, flexo šnůr, reproduktorových kabelů, nehořlavých kabelů a řadu dalších. A protože K&V Elektro patří mezi 3 největší velkoobchody s elektrotechnickým materiálem v České republice, máme veškeré běžně prodávané kabely a vodiče skladem, připravené ihned k odběru.

Kabel nebo vodič? Černý, bílý nebo třeba červený? Jednožilový kabel nebo vícežilový vodič? Jaký průměr zvolit, od jakého výrobce a kdo je vlastně vyrábí? Na všechny tyto a další otázky naleznete odpovědi níže. Jen na našem B2B portále si můžete prohlédnout všechny možné kabely, schémata jejich zapojení, vybrat si dodavatele nebo se podívat na barevnou skladbu vícežilových kabelů. Taktéž zde naleznete mnoho dalších užitečných informací a rad, připravených jen pro Vás, naše zákazníky.

Co je to kabel a na co se používá:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kabel je soustava dvou a více elektrických nebo optických vodičů spojených společným pláštěm. Jednotlivé vodiče (žíly) elektrického kabelu mohou být nejen z plného drátu, ale také laněné, složené z tenkých drátků. Takový vodič se označuje jako licna. Žílysilnoproudých kabelů už od průřezu 25 mm2 jsou složené z jednotlivých tenčích drátů. Žíly je tak možné zformovat a dosáhnout kruhového průřezu výsledného kabelu. Mluvíme potom o sektorovaném vodiči. Kabel nemusí obsahovat jen elektrické vodiče, ale i například optické vlákno nebo několik koaxiálních kabelů.

Kabely jsou nejčastěji používané k přenosu elektrické energie a optických signálů. Nejzákladnější rozdělení elektrických kabelů je na silové pro rozvod elektrické energie a slaboproudé, to jsou kabely datové, sdělovací, ovládací.

Z čeho se vyrábí:

Základním materiálem pro jádra elektrických kabelů jsou elektrovodná měď nebo hliník. Hliník má sice nižší vodivost než měď a proto pro stejné proudy musí mít větší průřez, ale přesto je výsledný kabel lehčí než měděný. Ideálně se tak hodí pro závěsná vedení, kdy navíc bývá doplněn vpleteným ocelovým nosným prvkem.
Běžným materiálem pro výrobu izolace a plášťů je měkčené PVC, dále silikon, polyetylen, EPR, HEPR, HFFR aj.

Použití:

prodluzovaci_kabel_02
Podle způsobu užití existují kabely pro pevné uložení nebo pro pohyblivé přívody. Mohou být spirálově zkroucené jako telefonní šňůra, jednotlivé vodiče mohou být zkrouceny do tvaru šroubovice tzv. kroucená dvojlinka apod. Existují kabely pro vysoké teploty se silikonovou izolací i kabely nehořlavé, které si uchovávájí funkčnost po určitou dobu i v ohni. Sdělovací kabely jsou často stíněné, aby vyhověly požadavkům na EMC. Izolované vodiče jsou nejdříve společně obaleny vodivou fólií nebo pletivem, potom teprve společným izolačním pláštěm. U datových kabelů (STP, UTP) může být stíněna každá dvojice vodičů a potom ještě celý kabel.

Typy kabelů:

 • elektrický silový kabel
 • kabel pro pevné uložení do stěn, do elektroinstalačních kanálů, žlabů, lišt
 • lehká šňůra pro pohyblivé přívody domácích spotřebičů a malých strojů
 • závěsný kabel – ve společném plášti s elektrickými vodiči je navíc zalisováno ocelové lanko, za které může být kabel zavěšen mezi opěra
 • elektrický slaboproudý kabel
 • komunikační kabel
 • koaxiální kabel
 • kroucená dvojlinka
 • stíněný kabel
 • datový kabel
 • optický kabel

Zajímají Vás ceny jednotlivých kabelů a vodičů? Navštivte naše E-Business centrum nebo nás kontaktujte.